Sağlık

Burun Neden Kanar? Burun Kanamasının Nedeni Nelerdir?

Burun kanaması insanlarda endişe yaratan bir durum olarak görülür ve farklı sebeplerle ortaya çıkar. Burun kanamaları yaygın görülen genellikle ciddi bir tehlike sebebi barındırmayan bir kanama türüdür. Burun deliklerinden biri ya da ikisinden kan gelmesi şeklinde görülen burun kanamaları on beş saniye ile on dakika arasında sürebilir. Burnum neden kanıyor. Burnum kanıyor. Burun niye kanar?

Tıpta burun kanamasına verilen isim “epistaksis” tir. Burnun iç yapısında oldukça hassas, küçük darbelerle kanama görülebilecek damarlar bulunur. Burun kanamaları ön ve arka burun kanamaları olarak iki şekilde görülür. Burnun ön tarafında (anterior) görülen kanamalar genellikle kendi çabamızla durdurduğumuz ve ciddi bir tehlikesi olmayan kanamalardır. Burnun arka tarafında meydana gelen burun kanamaları (posterior) ise daha çok büyüklerde görülen tümörden, kanı sulandıran ilaçlardan ve yüksek tansiyondan dolayı oluşan tehlikeli kanamalardır. Bu kanamalar tıbbi müdahaleyi gerektiren kanamalardır. Burun kanayınca ne yapılır?

Yüksek tansiyon burun kanamalarına sebep olabiliyor.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte görülen kanamalara neden olarak Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve damar sertleşmesi gösterilebilir. Ayrıca halk arasında hipertansiyon hastalarında burun kanaması olmamasının olumlu olduğu bu şekilde beyin kanaması olmayacağı yönünde bir inanış olsa da bu doğru değildir. Zira burun kanaması görülmeyen hipertansiyon hastalarında beyin kanaması görülebilmektedir.

Kan sulandıran ilaçlar ve aspirin burun kanamalarına sebep olabiliyor.

Toplumumuzda aspirin sıkça ve gelişigüzel kullanılan bir ilaçtır. Aspirinin kanı sulandırıcı bir özelliği vardır ve aspirin vb. kan sulandırıcı ilaçları kullanan kişilerde yalnızca burunda değil başka birçok bölgede kanamalar meydana gelebilir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kanama süresini bir 6-7 gün kadar uzatmakta ve tedavi sürecinde kanın pıhtılaşması gibi bir sorunu ortaya çıkarmaktadır. Aspirin vb. ilaçları kullanacak kişilerin bu ilacı neden kullandıklarını bilmeleri gerekmektedir.

Kuru havalarda burun kanaması görülebiliyor.

Çocuklarda burun kanamalarının en temel sebebi burnun karıştırılmasıdır. Burun karıştıran çocuklar burundaki hassas damarları zedelemekte ve bunun sonucunda da burunda kanama görülmektedir. Bu kanamalar kısa süreli kanamalardır.

Burun kanamasının en çok görülen sebeplerinden biri de darbe alma sonucu gerçekleşen kanamalardır.

Buruna darbe alınca ne yapmalı?

Buruna alınan darbe sonrasında burnun kanaması doğal bir sonuçtur çünkü burun bölgesi hassas bir yapıya sahiptir. Alınan darbe sonrasında burnun kanamasını durdurmaktan ziyade burnun şişmesini en aza indirmek ve göz çevresinin morarmasını engellemek / azaltma yoluna gidilmesi daha sağlıklı olacaktır. Düzenli aralıklarla darbe alınan burna buz konması şişkinliği önleyerek göz çevresindeki morarmayı engelleyecek ya da en aza indirecektir.

Burna gelen darbeler, kafatasının kırılması, kokain kullanımı burun kanamasına sebep olabilmektedir.

Üst solunum yolu enfeksiyonları sonucu, nezle, grip, sinüzitler de burunda kanamalara yol açabiliyor. Ayrıca ergenlik dönemindeki erkek ergenlerin damar tümörleri şiddetli kanamalara yol açabilir.

Burun kanamaları tehlikesiz olabileceği gibi, ciddi hastalıklara işaret de edebilir. Burun kanamanız varsa özellikle tekrar tekrar ortaya çıkıyorsa bu durum için mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurmalısınız.

Burun kanamasını durdurmanın sağlıklı yollarına buradan ulaşabilirsiniz: Burun kanaması nasıl durdurulmalıdır?

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı