Hangi Ülkeleri Gezmeliyim? Bu Ülkeleri! (30 Ülke)

Hangi Ülkeleri Gezmeliyim? Bu Ülkeleri! (30 Ülke)

Bir sonraki durak neresi? Tatil kapıda sizi beklerken henüz hangi ülkeyi gezeceğinize karar veremediniz mi? Seçiminizi kolaylaştırmak için bir göz atın. Hangi ülkeyi gezmeliyim? Nereye gideceğinizi biz belirleyemeyiz fakat sizler için hazırladığımız birbirinden güzel önerilere göz atarak tatilinizde hangi ülkeye gideceğinize karar vermenize yardımcı olabiliriz. Listeye göz atarak bagajınızı hazırlamaya şimdiden başlayabilirsiniz! Hangi ülkeleri görmeliyim? Hangi ülkeye tatile gitmeliyim? Avrupa ve Asya’da mutlaka görülmesi gereken ülkeler ve şehirler.


1. Arnavutluk

Komşuları olan Hırvatistan ve Yunanistan turizm alanında kendisini oldukça iyi tanıtmış ve turistlerce oldukça yoğun olarak rağbet görse de Arnavutluk gezmeyi seven insanlar tarafından pek de bilinmiyor. Fakat biraz araştırdığınızda Arnavutluk’un ziyaret edilecek ülkeler arasında mutlaka yerini alması gerektiğini göreceksiniz. Antik Yunan Kenti Butrint’ göz atabilirsiniz. Ayrıca muhteşem dağ gölleri, el değmemiş harika kumsallar, Osmanlı mimarisinin canlı örnekleri, misafirperver insanlara sahiptir. Çok geç olmadan önce henüz yoğunluğun zirvesine ulaşmamışken Avrupa’da gidilmesi gereken ülkelerin başında gördüğümüz Arnavutluk yolculuğuna çıkabilirsiniz.

Arnavutluk’un ve başkenti Tiran hakkında pek bir şey duymamış olabilirsiniz. Bir zamanlar komünist dönemin geri kalanından izole edilen ülke, son yirmi yılda büyük değişimler yaşamıştır. Bir zamanlar gri ve donuk olan Tiran şehri, bugün renklere, çekiciliğe ve eğlenceye sahiptir. Tiran’da 2 günlük bir gezi kesinlikle çok fazla değil, ancak şehrin sırt üstü tarzı, harika Arnavut mutfağı, canlı kafe kültürü ve zaman zaman sert geçmişi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

2. İtalya

İtalya Katolikler için önemli bir ülke. Romalıların evi ve Rönesans dönemi mimarisinin canlı kanlı örneğini görebileceğiniz yegane ülkedir. İtalya’da yaptığınız hemen her yerde pitoresk parkurlar, güzel teraslar ve sonsuz kültür tarihi ile dolu, keyifli ve hafızalarınızda silinmeyecek hatıralar bırakacaktır. İtalya’da kırsal bir bölgeyi dahi ziyaret etmeye kalksanız dünyanın en iyi besinlerini tüketeceğinizden şüpheniz olmasın.

İtalya’da unutulmayacak bir gezi için Roma, Roskana, Floransa ve Venedik gibi İtalya’nın en çok ziyaret edilen yerlerini görmelisiniz. Roma’yı ve kültürel ve mimari hazineleriyle dolu şirin sokaklarını keşfederek gezinize başlayın. Daha sonra, Floransa’ya doğru yol alın ve inanılmaz Rönesans sanatı ve mimarisiyle kendinizden geçebilirsiniz. Daha sonra iyice bir rahatlamak için Toskana’nın kar zirvesindeki arazisinde bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Son olarak ise Venedik’in kıyılarında Akdeniz’i bir kraliyet hanedanı gibi hayranlıkla seyredin. İtalya gerçekten de dünyada seyahat edilmesi gereken en iyi ülkelerden birisidir.

3. Hindistan

Ajanta’nın eski Budist mağaralarından, Goa’nın kumlu plajlarına kadar dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinde görülecek yerler hiç bitmez. Mumbai’nın kalabalığından uzakta, kuzeydeki Keşmir, genellikle kayakın mükemmel olduğu ve hızın daha yavaş olduğu Hindistan’ın İsviçre’si olarak tanımlanmaktadır. Taç Mahal, Agra Kalesi ve daha birçok yer gibi hedeflerin sunabileceği en ikonik manzaraların bazılarını görebilirsiniz..

4. Galler

Komşu ülkelerinin turizm alanındaki popülerliği ile birlikte gölgede kalan Galler birçok gezgin tarafından yeterince iyi bilinmiyor. Ancak, Galler şu anda dikkate değer şekilde korunmuş tarihi yerleri ve olağanüstü güzelliği ile övgüyü hak ediyor.

Doğa sporları meraklıları, yürüyüşçüler, maceraperestler, festival severler, yemek ve kültür akbabaları, Gower Yarımadası’nın kumlu plajlarında, şirin kırsal köy ve kasabalarda veya Snowdonia’nın engebeli doruklarının ortasında olacak.

İngiltere’nin en küçük başkenti, rakiplerinin yıldız ve büyüleyici cazibesine sahip olmayabilir, ancak Cardiff’in tarihi yapıları, geniş yeşil alanları ve modern alışveriş merkezleri karışımı, ziyaretçileri meşgul etmek için oldukça yeterli.

5. Nepal

Bir dizi feci deprem ve artçı şoktan sonra, Nepal’in turizm sektörü bir kez daha yükselişe geçti. Yüzlerce kişi hala evsiz olsa da ve günlük hayat tamamen normale dönmese de, Nepal’in tarihi yerleri yavaşça ve güzelce restore ediliyor. Dayanıklı Nepalliler ayaklarını buluyor ve trekking için yollar yeniden açılıyor

Büyüleyici manzaraları ile – görkemli Himalayalardan, gergedanlar, filler ve kaplanların yaşadığı yemyeşil ormanlara kadar – Nepal, gezilecek ülkeler listenize eklemeniz gereken bir ülkedir.

Katmandu Vadisi, Nepal’in kalbinde yer alır ve seyahat güzergahı ile bölgenin tüm önemli yerlerini görebilirsiniz.

6. Japonya

Japonya, günümüz yenilikçiliğinin ve eski geleneklerin olağanüstü bir karışımıdır. Geçmişten gelen çarpıcı kültürel ve dini miraslar, günümüzün mimari ve teknolojik başarıları ile dikkat çekici bir biçimde bir arada bulunmaktadır.

Ülkenin her yerinde, çoğu Kyoto – Japonya’nın kültür başkentinde bulunan binlerce etkileyici Budist tapınakları bulunmaktadır. Ziyaret edilmeye değer diğer kültürel açıdan zengin Japon şehirleri Kanazawa ve Nara’dır.

Asya’da ziyaret edilecek en önemli ülkelerden biri olan Japonya, Japon Alpleri, Çubu-Sangaku Ulusal Parkı, Osaka Ulusal Parkı, Itsukushima Adası Mabedi, Hiroşima Barış Anıtı Parkı, İmparatorluk Sarayı ve Fuji Dağı.

7. Fas

Fas – Kazablanka’nın evi, dünya çapında sörf, hayran bırakan camiler, sürrealist manzaralar ve baharat pazarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Mutfak, Fransız, Fars, Afrika ve Arap lezzetlerinin bir karışımı ile diğerlerinden farklıdır.

Kazablanka ilk kez ziyaret edenlere biraz karışık gelebilir ancak düzgün planlamayla kısa bir yolculukta kolayca en gözde mekanlara girebilirsiniz.

8. İspanya

İspanya’ya giden birçok turist tekrardan İspanya’ya ziyaret etmiştir ya da etmek istemiştir. Etkileyici mutfak kültürü, hareketli gece hayatı ve canlı karnavallarla birlikte etkileyici plajlar, yaban hayatı ve adalar, İspanya’yı ziyaret edilen en önemli ülkelerden biri haline getirmektedir. Ayrıca, zengin kültür ve sanat mirasına sahip tarihi şehirlere sahiptir. Katalan diyarı Barselona’yı mutlaka görün.

9. Yeni Zelanda

Muhtemelen Yeni Zelanda’yı ziyaret edip de bu esrarengiz toprağa aşık olmayan kimse yoktur. Seyahat severlerin Yeni Zelanda’da, muhteşem doğa manzaraları sizi bekliyor.

Yeni Zelanda’nın zemini, olağanüstü kaynakları, kar küresi dağları, yaygın plajları ve prehistorik ormanları ile tamamen görkemli bir ülke. Avrupalılar ve Maori halkları arasındaki eş zamanlılık, farklı ve büyüleyici Kivi kültürünün temelini oluşturur.

Yeni Zelanda, yüksek kaliteli hizmet ve iyi geliştirilmiş altyapıları sayesinde seyahat edecek en iyi ülkelerden biridir. Dahası, bu toprakların birası, şarabı ve yemekleri, ziyaretçilere mükemmel bir lezzet imkanı sunuyor. Auckland.

10. Kenya

Yabancı medya, son zamanlarda Kenya’ya karşı iyi davranmadı ve Garissa ve Mombasa’daki korkunç saldırılar, önceki yıllarda turizm endüstrisine büyük zarar verdi. Bununla birlikte, seyahat yasakları kaldırıldı ve çoğu uyarı sadece Somali Sınırı’nın 60 kilometre içindeki yerlerde uygulanacak ve bu nefes kesici ve geniş ülkenin çoğunu seyahat için güvenli hale getirecek.

Filler, aslanlar, Turkana’nın diğer dünya manzaraları, Chalbi çölündeki güzel kabileler ve Hint Okyanusu boyunca bulunan bozulmamış beyaz kumlar keşfedebilirsiniz.

11. Portekiz

Portekiz

Küçük ama güçlü, İspanya’nın komşusu farklı bir dil, mutfak ve kültüre sahip ülke. Yaz aylarında, batıdaki Comporta köyünü ziyaret etmeyi unutmayın – ülkenin İbiza cevabı. Ve elbette, Portekiz’e hiçbir gezi Douro Vadisi’nden bir kadeh keyifli liman şarabı olmadan tamamlanamaz. Lizbon.

12. Tayland

İlgi çekici tarihi ve renkli kültürüyle, Tayland’ın genellikle Güneydoğu Asya’da ziyaret edilecek en iyi ülkelerden biri olarak görülmesi şaşırtıcı değildir. Ulusal parklardan ve tenha adalardan, özenle hazırlanmış yerlere ve Budist tapınaklarına kadar, Tayland gerçekten mükemmel bir tatil beldesinin tüm özelliklerini taşıyor.

Tayland’ın başkenti Bangkok, devasa alışveriş merkezleri ve kalabalık sokaklarıyla, tepelik bölgelerdeki sakin köylerle keskin bir tezat oluşturuyor. Ancak, bu çeşitlilik, Tayland’ı gezginler için çekici bir yer haline getiren şeydir. Ayrıca, buradaki insanlar oldukça keyifli ve Tayland yemekleri oldukça lezzetlidir.

13. Hollanda

Gençlerin neden Amsterdam’a akın ettiğini unutun! 🙂 Muhteşem kırsal alan, eşsiz kahve ve inanılmaz müzeler için Rotterdam, Amsterdam ve bu muhteşem ülkenin diğer bölgelerine gidin.

14. Kolombiya

Kolombiya’nın turizmi gittikçe daha fazla gezginle birlikte, ülkenin uyuşturucu ve suç konusundaki geçmiş itibarının bilinen gerçeklerden uzak olduğunu gösteriyor. Ve geziniz boyunca, bu şekilde hissedeceksiniz.

Karayip Denizi’nin batırdığı görkemli beyaz kumsallarda bir cennet diliminin tadını çıkarın, Kayıp Şehir’in ormanlarla çevrili harabeleri arasında gezinin, yemyeşil kahve yetiştirme bölgesini keşfedin ve büyüleyici Cartagena ya da yenilikçi ve hareketli Medellin gibi şehirlerine gidin.

15. İrlanda

Yoğun barlar ve kale otellerinden gördüğünüz en yeşil bölgeye kadar, İrlanda tüm hisleriniz için mutlak bir şölen. İrlanda’da destansı bir geziye çıkmak, araba kiralamak ve Wild Atlantic Way’de dünyanın en uzun yolculuğunu yapmak istemez misiniz? Dublin.

16. Fransa

Yeryüzündeki en güzel ve romantik ülkelerden biri olan Fransa’ya yapılan bir yolculuk, normal yaşamınızı pek çok açıdan mahvedecek. Birincisi, Fransızca konuşulan bir ülkeden sonra, diğer her dilde sert bir ses çıkacaktır. Dahası, Fransa’nın sokak kafelerinin ihtişamını yaşadığınızda, diğer tüm yiyecekler bir zamanlar gerçek Fransız mutfağının tadını çıkarmış gibi tatsız görünecektir.

Yine de, Fransa, görülmesi gereken ülkeler listenize koymanız gereken bir ülke hiç kuşkusuz. Paris, Fransa’daki dikkatlerin çoğunu çekmesine rağmen, ülkenin “Işıklar Şehri” nin duvarlarının ötesinde sunabileceği çok şey var.

 

17. Güney Afrika

Farklı, büyük ve inanılmaz derecede güzel, Güney Afrika, ziyaretçilerini hayal kırıklığına uğratmayan bir yerdir. Afrika’nın önemli bir kültürel merkezi olan Güney Afrika, sürekli olarak gezginler için son nokta olan Johannesburg ve Cape Town olmak üzere birkaç şehre sahip. Ayrıca, Masa Bay, Masa Dağı, Addo Fil Milli Parkı, Kruger Ulusal Parkı ve Franschhoek’in üzüm bağları gibi bir dizi şaşırtıcı cazibe merkezi vardır.

Güney Afrika seyahati ile çağımızının lüksüne sahip olmasanız bile, Cape Town’daki en iyi turistik yerleri görmeye başlayabilirsiniz.

 

18. Kanada

Nefes kesen manzarası, canlı şehirleri ve davetkar atmosferi ile Kanada, tüm seyahat bağımlılarının görülmesi gereken ülkeler listesinde yer alması gereken bir ülke. Kuzey Amerika’nın en büyük ülkesi olan Kanada, muhteşem sahil şeridi, geniş çayırları, bakir ormanları ve Arctic ovaları ile kutsanmış büyük bir ulustur. Çoğu İngiliz ve Fransız kökenli olmasına rağmen, Kanada çok kültürlü toplulukların mozaiğine ev sahipliği yapmaktadır. Vancouve

19. İsviçre

İsviçre’nin manzarasına hayran kalacaksınız. Bu çok dilli ve farklı ülkedeki şehirler kozmopolit, hareketlidir ve ulaşım yolları mükemmeldir. Ve kusursuz şehirleri, küçük boyutuyla, büyük cazibe merkezleri birbirine yakın olduğu için İsviçre’nin en çok ziyaret edilen yerlerine göz atmanız hiç de zor olmayacak. İşleri daha iyi hale getirmek için, seyahat etmek için güvenilir bir ülke arayanlar, yalnız seyahat edenler için en iyi ülkelerden birisi. Interlaken

20. Yunanistan

Son ekonomik krize rağmen, Yunanistan tarihi kültürel mirasın yanı sıra adalar, dağlar ve plajlar dahil doğal güzellikler sayesinde önde gelen bir turizm merkezi olmaya devam ediyor. Doğanın zenginlikleriyle kutsanmış olan Yunanistan’ın doğal güzelliğinin ihtişamı, Olimpos Dağı’nın muazzam Ege’den bulut kaplı zirvesine kadar uzanır.

>>Avrupa’da Tatil İçin Seçebileceğiniz En Ucuz Ülkeleri ve Şehirleri

Share this post

5 thoughts on “Hangi Ülkeleri Gezmeliyim? Bu Ülkeleri! (30 Ülke)

Post Comment