Kalbe İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Kalbe İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Kalbe iyi gelen besinler nelerdir? Kalbe faydalı gıdalar, yiyecek ve içecekler neler? Kalbe zararlı gıdalar, besinler nelerdir?

Kalbe faydalı besinler nelerdir? Kalp için yararlı yiyecekler hangileridir? Her yıl binlerce insan kalp rahatsızlıklarından hayatını kaybediyor bunun en temel nedenlerinin başında sağlıksız beslenme geliyor. Günümüzde insanların tükettiği pek çok besin kalbe zarar veriyor, bu yazımızda kalp sağlığına iyi gelen kalbi koruyan doğal yiyeceklerin neler olduğundan bahsedeceğiz.

Kalbe iyi gelen gıdalar

Balık: somon balığı ve ton balığı yapısında bulunan yağlar ile omega 3 bakımından zengin olduğundan kalp için faydalıdır. Bu balıkları tüketenlerin damar tıkanıklığına yakalanma riski azalır ve kan basınçları sağlıklı seviyelerde kalır eğer imkanınız varsa haftada 2- 3 kez balık tüketin.

Yulaf: hipertansiyon sorunu yaşayanlar ,yulaf sizler için tam bir doğal tedavi yöntemi, bol bol tüketin tansiyonunuz dengede kalacak ve kalp sağlığınızın korunmasına yardımcı olacaktır. Kolesterole karşı koruyucu “beta glukan” maddesi yulafta bol  bulunur ,bunun dışında yemeklerden önce yulaf tüketmek açlığı giderecektir böylece fazla kilo almanızı sofrada fazla yemek yemenizi engelleyecektir.

Potasyum: potasyum kan basıncı için oldukça sağlıklı etkilerde bulunur meyve ve sebzeler bol miktarda potasyum içerir.vücudun gereksiz oranda tuz barındırmasını engeller tuzun atılmasına yardımcı olur.patates yoğurt muz ve biberde bol miktarda bulunur. uzmanlar günlük 4700 miligram potasyum tüketimi ideal olduğunun belirtirler.

Yemişler: omega 3 yönünden zengin olan kabak çekirdeği ceviz ve keten tohumu kalbe yararlı besinler arasındadır özellikle balık tüketmeyenler bu besinleri ihmal etmemelidir.bu gıdalar lifli yapıları sayesinde kan basıncını düşürür kan şekerini dengeler. kan şekeri düşen kişiler bir an önce çok miktarda yemek yemek ister ancak lifli besinler buna engel olur, aşırı yemek yeme ihtiyacın ortadan kaldırır. Lifli gıdalar sindirime de faydalıdır. kişinin ani acıkmasına engel olur.

Kalbe zararlı yiyecekler

yukarıda kalp için yararlı etkileri olan gıdalar bunun yanında kalbe zararlı olan yiyeceklere de dikkat etmek gerekirkalp ve damar sağlığını korumak sağlıklı beslenmek den geçer bu nedenle doğal olmayan besinlerin aşırı yağlı aşırı tuzlu yiyeceklerden hazır gıdalardan mümkün olduğunca katı yağlardan yapay tatlandırıcılar dan uzak durmak gerekir.

Yağlı Etler: koleston’un damarlarda kendine yaşam bulmaya çalışır kolesterolün damarda birikmesi kanın akacak yolu daraltır bu nedenle kötü kolesterol yükselmesine engel olmak gerekir. yaş ilerledikçe damarlar iyice tıkanır bunu engellemek için hayvansal yağlardan kaçınmak gerekli. ette bulunan yağ kötü kolesterolü yükseltir bu nedenle hayvansal yağlardan uzak durulmalıdır. Günlük yağ alımının % 7′ si bu tip yağlardan olmalı. Bu oranı tam tutturmak elbette kolay değil. Fakat dikkat göstermekte fayda var.

Tam yağlı süt ürünleri

insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır yapısında bulunan kalsiyum vücut için gereklidir. Fakat tam yağlı süt peynir krema gibi gıdalar kolesterol pek iyi değildir. bu gıdaların yapısında bulunan mineraller elbette gereklidir fakat süt ve süt ürünlerinin az yağlı olanları tercih edilmelidir bu sayede hem faydalı etkilerinden yararlanılacak hemde zararlı yanlarından korunmuş olunacak. doğruya kullanımı daha önemlidir uzmanlar zeytinyağı ve soya yağını öneriler.

Tuz: aşırı tuz tüketimi kan basıncını artırır kalp ve damar hastalıkları riskini yükseltir.günde 3 gram tuz dan fazlası iyi değil. hazır gıdalar cips gibi gıdaların tüketimini azaltan ihtiyaç fazlası sodyumdan kurtulabilirsiniz.

Rafine beyaz un: kepekli takımlar buğday unu lif bakımından güçlü olduğu için kan basıncına zarar vermez fakat rafine beyaz hem besin değeri düşük hem de zararlı etkiler.. Fazla insülin üretimine yol açar kan şekerini gereksiz yere yükseltir. fazla insülin şişmanlık şeker hastalığı ve kalp hastalıkları riskini artırır. yapımında rafine un kullanılan makarna, gofret, cips gibi kalbe zararlı gıdalardan uzak durulmalıdır.

Kalbe Faydalı Bitkiler

sarımsak: Doğal antibiyotik olan sarımsak, kolesterol, tansiyon ve kan pıhtılaşmasına karşı etkilidir.

alıç bitkisi: Kalbin kan pompalaması işine yardımcıdır. Kalp kaslarını kuvvetlendirir, bol miktarda c vitamini, kalsiyum, fosfor içerir.

*ginkgo bitkisi: Oksijenin beyne ulaşmasına katkı sağlar. beyinde yaşanan kan dolaşımı destekler. kan damarlarını kuvvetlendirir.

Diğer bitkiler:

* geven otu(dolaşıma faydalı)

* yaban mersini (dolaşıma faydalı)

* soya (kolesterol ve tansiyon dengeleyici)

ginseng (kolesterol ve tansiyon dengeleyici)

Not: Hiçbir besin kalp sağlığını tamamen koruyamaz. Bu şifalı besin ve bitkilerin gerçek faydalarını görebilmek için sağlıklı beslenmek ve düzenli spor yaparak kalp sağlığını koruyabilirsiniz. Çağın hastalığı stresten uzak kalmak önemlidir. Pozitif düşünün ve zararlı alışkanlıklardan kaçının.

Son söz yerine

Kalp sağlığını korumak hayati önem taşır. Doğal bitkilerin ve yiyeceklerin bazıları kalbe iyi gelir. Fakat özellikle ilaç kullanan kalp hastaları ve genelde herkes bitki diyetleri ve takviyeleri yaparken uzman bir kalp doktoruna danışmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle kalp sağlığı korunmaz. Her kişinin bünyesi farklıdır. Uzman yardımı almak daha iyi olur.

Share this post

Post Comment