Kalp Ağrısı Neden Olur? Kalp Ağrısında Ne Yapılmalıdır?

Kalp Ağrısı Neden Olur? Kalp Ağrısında Ne Yapılmalıdır?

Kalp ağrıyınca ne yapılır? Kalp neden ağrır? Kalp ağrısı yaşayan insanlar genelde büyük korku yaşarlar. Bu bölgede meydana gelen ağrılar hemen kalp krizi mi geçiriyorum sorusunu akla getirir. Ancak böyle düşünülmesine rağmen aslında her kalp ağrısı kalp krizi demek değildir. Hatta pek çok kalp ağrısı durumunda başka hastalıklar ya da rahatsızlıklar nedeniyle de kalp ağrıyabilir. Kalp ağrısı neden olur? Kalp ağrısı kalp krizi midir?

Göğüsünde ağrı olan insanlar hemen kalp krizi olabileceğini düşünürler. Nedeni ise bu bölgelerin kalbe yakınlığıdır. Elbette psikolojik alt yapısı da vardır bu düşüncenin. Ancak tekrar belirtmek gerekirse her kalp ve göğüs noktasında yaşanan ağrı kalp krizi değildir. Kalp ağrısı nasıl anlaşılır? Kalp ağrısı sebepleri nelerdir?

Kalbin bulunduğu yerde ve o bölgede ağrı yaşayanların 4’te 1 ‘i kalp dışı nedenlerden ağrı yaşamaktadır. Bu rakamlar uzmanların yaptığı araştırmaların ürünüdür. Bu ağrıların bir kısmı kaburga zedelenmesinden kaynaklanabilir. Bir kısmı o bölgedeki sinirlerde yaşanan sıkışma ve tahribat sonucu yaşanabilir. Kimi akciğer rahatsızlıkları ve kaslarla alakalı sıkıntılar da kalp bölgesi ağrımasına yol açabilir. Kalp ağrıyor. Kalp ağrıyınca ne olur?

Bu yazıda her kalp ağrısının kalp krizi olmadığını anlattık. Kalp ağrısı, kalp sıkışması yaşadığınızda hemen kalp krizi demek anlamına gelmiyor. Ancak gerçek bir kalp krizi yaşayacak olursanız o zaman da kalp ağrısı yaşayabilirsiniz. Bunu yine önemsemeli ve doktora başvurmalısınız. Kalp sağlığı asla ihmale gelmez ve deyim yerindeyse her an tetikte olmalısınız. Kalp hastalıkları hangileridir? Kalp hastalığı belirtileri nelerdir? Kalp hastalığı nasıl anlaşılır?

Göğüste ağrı, göğüs sıkışması, kalp sıkışması, öksürük, aşırı yorgun hissetme, terleme vb belirtileri önemsemelisiniz. Ağrının pek çok nedeni olabileceğini belirtmiştik. Fakat hangi ağrının düzenli hangisinin ara sıra yaşandığını doktorunuz bilmeli. Ağrıyan yere göre ve ağrının şekline göre doğru tanı konulabilir. Yapılacak test ve muayeneler ile erken teşhis yapılabilir. Son olarak belirtmek istediğim nokta kalp ağrısı yaşadığınızda sakin davranın ve paniğe kapılmayın. Bu önemlidir. Yapılması gerekeni yapın ve güçlü olun. Doğru müdahale ile olumlu sonuçlar alacaksınız.

Share this post

Post Comment