Kalp Çarpıntısı Nedir? Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp Çarpıntısı Nedir? Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Sağlıklı kişiler kendi kalp atışını hissetmezler. Eğer kalp atışı hissediliyorsa burada çarpıntı var demektir. Kalp çarpıntısı nedir? Çarpıntı kimilerine normalden hızlı kalp atışı gibi gelir. Bazılarına kuvvetli kalp vuruşu gibi gelir. Kimileri ise kalp atışında düzensizlik olarak hissedebilir. Hasta kalp şikayetiyle doktora gittiğinde çarpıntıyı nasıl hissettiğini söylerse iş daha kolaylaşır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi çarpıntıyı kendisi nasıl hissediyorsa doktoruyla paylaşmalıdır. Kalpte çarpıntı nedir? Çarpıntı nedir?

Kalp atışını evde kendiniz kontrol edebilirsiniz. Elinizi kalbinizin üstüne koyup 1 dakikada kaç kez attığına bakın. 1 dakikada 90 dan fazla ise kalp hızlı atıyor denebilir. Bir ihtimal ise hızı normal olabilir fakat siz hızlı hissediyorsunuzdur. Bazı durumlarda ise dengesiz bir şekilde bir duruyor bir atıyor gibi gelebilir. Yani ritmi düzensiz gelebilir.

İnsanlar genelde taşikardi ve çarpıntıyı birbirine karıştırır. Fakat ikisi birbirinden farklı şeylerdir. Çarpıntı normalde hissetmediğiniz kalp atışı hissetmektir. Taşikardi kalp hızının normalden fazla olmasıdır. Dinlenmiş bir halde iken kalp 100’ün altında atıyorsa bundan korkmanıza gerek yok. Evde nabız kontrolü yaparken sağ elinizin işaret ve orta parmağını birbirine yapışık halde sol elinizin tam bileğin iç tarafına koyun. Baş parmağın hemen arkasına gelecek şekilde nabzı hissettiğin yere iki yapışık parmağı koyun. 100’den fazla atarsa taşikardi olduğunu gösterir. (Kalp çarpıntısı nedir?)

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp çarpıntısı neden olur? Oldukça merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu yazımızla kalp çarpıntısı nedenleri hakkında bir paylaşımda bulunacağız. Kalp çarpıntısının bir çok nedeni olabilir. Fiziksel bir yorgunluk ya da psikolojik bir nedenden bile kalp çarpıntısı yaşanabilir. (Kalp çarpıntısı nedenleri nelerdir?)Kullanılan bazı ilaçlar da kalp çarpıntısına neden olabilir. Alerji ilaçları, grip ilaçları ,kimi tansiyon ilaçları da kalp çarpıntısına yol açabilir. Gece uyuyamadığı için içinde antihistaminik olan ilaçlar içenlerde daha çok görülebilir. Çay ve kahvede bulunan kafein maddesi de kalp çarpıntısına neden olur. Zehirli guatr denilen hastalıkta da troid bezi fazla çalıştığı için nabız çok yüksek olur ve bu da kalp çarpıntısına neden olabilir. (Kalp çarpıntısı neden olur?)(Çarpıntı neden olur?)

Bu sayılanların yanında kansızlık(anemi) olan hastalarda ve sinir gerginliği yaşayanlarda da çarpıntı görülebilir. Hipoglisemi de çarpıntıya neden olur. Kan şekeri düştüğünde kısa süreli de olsa çarpıntı yaşanabilir. Gebelikte de çarpıntı yaşanabilir. Gebelikte yaşanan çarpıntı normal karşılanır.Kalp neden çarpar? Hamilelikte yaşanan çarpıntı hamilelik sonrası kalp normal ritmine döndüğünde geçecektir. Kalp kapak hastalıkları da yine çarpıntıya neden olabilir. Küçükken kalp romatizması yaşayanlarda büyüdüğünde kalp kapağı sorunları olabilir ve bu çarpıntıya neden olabilir. Son olarak kalpte yaşanan kas hastalıkları ve kalpteki damar hastalıkları da çarpıntıya neden olabilir.

Nedeni belli olmayan kalp çarpıntılarını önemseyin. Acilen doktorunuza başvurun. Fiziksel bir yorgunluk ya da aşırı yüklenme yoksa kalp çarpıntısı daha farklı bilinmeyen bir denden olabilir. Bu durumu ciddiye alın. Kalp sağlığı ihmale gelmez.

Kalp Çarpıntısının Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Share this post

Post Comment