Kalp Çarpıntısının Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Kalp Çarpıntısının Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Kalp çarpıntısının psikolojik nedenleri ile ilgili bir paylaşım yapacağız. Kalp çarpıntılarının psikolojik nedenleri denildiğinde akla ilk olarak anksiyete geliyor. Anksiyete sinir gerginliği demektir. Sinir gerginliği yaşayan insanlar çarpıntıyla beraber olumsuz bir ruh haline girebilirler. Kötü bir şey olacak gibi düşünür ve karamsarlığa kapılırlar. Korku sebeplerini bilmezler ama kötü bir şey olacağı hissine kapılırlar. Bu kaygılı bir ruh haline neden olur. Kişiyi etkisi altına alıp kimilerinin öleceğini düşünmesine yol açabilir. Gerginlik anlarında kişiler iki eğilim gösterirler. Her iki eğilimde de yani sorunla mücadele etme ya da geri çekilme eğilimlerinde de kalp kuvvetli atar ve çarpıntı hissedilir.

Kalp çarpıntısının diğer önemli bir nedeni ise panik atak hastalığıdır. Günümüzde oldukça yaygın olarak görülür bu durum. En sıradan bir anda evde TV izlerken ya da dışarıda bir kafede çay içerken birden nefes darlığı, göğüs sıkışması hatta ölüm korkusu ile birlikte bir panik durumu görülebilir. Panik atak geçiren kişi doktora gitme ihtiyacı hisseder. (Kalp çarpıntısının psikolojik nedenleri nelerdir?)Bu durumdan korkar ve bitmesini ister. Fakat panik ataklar genelde 5-10 dakikada geçer. Çarpıntı da yavaş yavaş azalarak biter. Kısa sürede kişi eski haline dönebilir. Önemli olan bu anda sakin kalabilmek ve güçlü olabilmektir.

Panik atağın kısa sürede geçeğini bilmek ve bununla baş edebilmek önemlidir. Bazı istisnai durumlarda panik atak yaşayan kişi çarpıntıyı fazla yaşıyor ve ileri derecede panik yaşıyorsa rahatlatıcı ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.

Kalbe İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Share this post

Post Comment